Sabel m/1899
2018-09-13
569505
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SABEL, svensk, m/1899 för infanteriofficer, med portopé, stålbalja, längd 100 cm, skinnforal med skada medföljer
Proveniens: Sven "Botta" Widegren, 1910-1992, chef för I4 Linköping
Ägarmonogram SW, smärre slitage