Petter Andersson fat 1600-tal tennsamling
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETTER ANDERSSON (mästare Stockholm 1657-1695), fat, tenn, barockkälning, 1600-talets 3:e kvartal, höjd ca 3,5, diameter 35,5 cm
Proveniens:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén 1/4-1976
Brätte med monogram, undersida med bomärke, slitage och skador
569040
2018-09-08