Brosch guld och silver smaragder rosenstenar
2018-09-07
567691
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
BROSCH, guld och silver, i form av blomkvist, 1800-talets andra hälft, dekor med 3 trappslipade smaragder totalt ca 3,00 ct samt 63 diamanter med rosenslipning, höjd 6,5 cm, vikt ca 14,5 g
Broschnål och fästen ej ursprungliga, stenar med hack och smärre repor förekommer