Bödelsvärd Mongo-folket
2018-08-31
566938
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
BÖDELSSVÄRD, stål samt trä, Ngombe, Mongo-folket, Kongo, graverat blad, skaftet virat med metalltråd och beslagen med mässingsspik, längd 65 cm
PROVENIENS: Intagen till Sverige i början av 1900-talet
Smärre slitage