Märta Måås-Fjetterström matta

Märta Måås-Fjetterström matta
Märta Måås-Fjetterström matta
Märta Måås-Fjetterström matta
Märta Måås-Fjetterström matta
Märta Måås-Fjetterström matta
Märta Måås-Fjetterström matta
Märta Måås-Fjetterström matta
Märta Måås-Fjetterström matta

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Pompan", röllakansmatta, formgiven 1939, reliefflossa, signerad AB MMF, tillverkad efter 1941, 311x 202 cm

HISTORIK: Mattan formgavs för Riksdagshuset 1939.

slitage, fläckar, skadade fransar, lagning

565536

2018-09-09