Ljuskrona oscariansk
2018-08-26
565347
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, oscariansk, förgylld stomme, behängd med fasettslipade prismor, diameter ca 54, höjd inklusive prismor ca 69 cm
Slitage/ en arm/ljuspipa något böjd, lös prisma medföljer, prismor med nagg