Armlänstol sengustaviansk Ephraim Ståhl
Klubbat för:
39 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), armlänstol, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, uppsvängt rygglän med voluter, sarger med bladstav, hörnfleuronger, akantushölstrade och kannelerade framben med klot, sabelformade bakben med avslutande tassar, märkt med Oskar II:s ägarmonogram samt inventarienummer i rött 1153, blyertspåskrift B. Ekström Målare Rosersberg den 21/7 1901, bemålat i vitt med underliggande färg i pärlgrått, sitthöjd 43 cm
PROVENIENS: Kung Oskar II (1829-1907), Rosersbergs slott, Sigtuna, Stockholms län
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 54, 91, 124 & 253, jämför sittmöbler av Ephraim Ståhl
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Dekorbortfall och skador, fläckar
565224
2018-10-23