Sabel
2018-08-22
564240
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 4 500 SEK |
SABEL, svensk, omkring 1800, sannolikt för dragonofficer, bygelfäste med spår av förgyllning, styrkenor och bygel med dekor av trofégrupper, böjd klinga med blodränna, längd ca 86 cm
Slitage