Terrinfat Kina 1700-tal
2018-08-16
563193
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder, tårpil samt tall i underglasyrblått, brättet med pioner, längd ca 38 cm
PROVENIENS: Ur Axel Odelbergs (1892-1984) samling, enl. dokumentation gåva från modern 1937, tidigare lysningspresent 1891
Formen något skev, smärre nagg