Ring med cabochonslipad ametist
2018-08-01
561390
| Klubbat belopp | 1 100 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
RING, 18k guld med cabochonslipad ametist, ca 0.91 ct, Jonsson Guld, Stockholm, 1965, ringstorlek 16, totalvikt ca 4.8 g
Ametisten är något sliten med mindre repor och nagg, bruksslitage