Orientmatta semiantik
2018-07-28
560822
| Klubbat belopp | 1 400 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
ORIENTMATTA, troligtvis Persisk, semiantik, ca 343x145 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Slitage, smuts, kraftig slitage på ena kortsidan, kraftig genomgående mörk fläck,