Skålar med dekor av draken
2018-07-27
560764
| Klubbat belopp | 750 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, med rosa, emaljerad dekor, chisellerad med draken, höjd ca 11 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Bruksslitage