Bojan
2018-07-27
560709
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
BOJAN, Kina, 1800/1900-tal, oxblodsglasyr, med tecken i botten, med träsockel, höjd ca 23 cm,
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922
Omfttande nagg i botten samt på mynningens insida