Okimono
2018-07-26
560663
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
OKIMONO, Japan Meiji, (1868-1912) figurin, föreställande en hantverkare vid sitt städ, signerad, skuren och svärtad elfenben, höjd ca 7,5 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Enlig påskrift på undersidan så är den inöpt på resa till Paris och Nice juni 1954.
Fuktspricka på figurens ena sida, en lagning, limrester på baksidan,