Pokaler silver
2018-07-26
560602
| Klubbat belopp | 1 400 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
POKALER, 3 st, silver, seglingspriser, C G Hallberg, Stockholm, 1907, med graverade inskriptioner, höjd ca 15.5-21 cm, totalvikt ca 506 g
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Bruksslitage, ytsmuts, ställvis anlöpning