Theresia Mineur oljemålning 1800-tal
2018-07-17
559522
| Klubbat belopp | 7 000 SEK |
| Utropspris | 12 000 SEK |
THERESIA MINEUR (1839-1869): Skärgårdsmotiv, signerad och daterad Theresia Mineur 1853, olja på duk, ca 42x60 cm
HISTORIK: Theresia Mineur bedrev studier under ledning av Gustaf Wilhelm Palm i Stockholm och studerade även konst i Paris. Förutom att hon hör till den första gruppen av kvinnliga landskapsmålare under 1800-talet tillhör hon också den första gruppen av kvinnliga konstnärer som bedrev konstnärliga studier i Frankrike.
..
Hon deltog i Konstakademiens utställningar 1858 och 1860 med Stockholmsutsikter. Hennes konstnärliga karriär blev dock kort, hon avled i Paris i september 1860, knappt 21 år gammal.
Krackeleringar, skadad ram