Ljuskrona troligen Böhmen
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, troligen Böhmen, 1840-/50-tal, stomme av förgylld mässing, åtta ljusarmar, skål i blått överfångsglas med slipad dekor av blad och bär, höjd ca 70, diameter 62 cm
Smärre åldersrelaterat slitage, ursprungligen med prismor
558575
2018-07-25