Persisk oljelampa
2018-06-29
556190
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 13 000 SEK |
OLJELAMPA, med kufisk skrift, persisk, ca 1100-1200-tal, tre delar, brons, höjd ca 43 cm
Proveniens finns vid förfrågan
Föremålet ingår i en samling i huvudsak orientaliska artefakter
Fragment upptill borta