Tronande Buddha
2018-06-29
556188
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
TRONANDE BUDDHA, 1800-tal, Japan, träskuren med förgyllning och lackdekor, löstagbar buddha, höjd ca 80 samt största bredd 27 cm
Proveniens finns vid förfrågan
Föremålet ingår i en samling i huvudsak orientaliska artefakter
Mindre bitar borta, brott och bortfall av ytbehandlingen, något lös i konstruktionen