Niki Cash
2018-06-29
556154
| Klubbat belopp | 850 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
NIKI CASH (Stockholm, född 1973): Utan titel, signerad, akryl/graffiti, ca 50x45 cm
Första minnet av Graffiti är från New York sent sjuttiotal har satt sin prägel på Niki Cash bildspråk. Cash har målat sedan tidigt 80-tal. Han var med och grundade Graffiti crewet D.I.R. (DUZ IT RIGHT), Stockholm, verksamma längs Kungsängenlinjen.