Sven Andersson Lennartsnäs
2018-06-30
556086
| Klubbat belopp | 3 800 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Bankdirektör AO Wallenberg, signerad och daterad Sven Andersson 1887, bemålad och bronserad gips, diameter ca 70 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län, friherre Oscar af Ugglas (1901-1984) gift med Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-2001)
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 348f, avbildad i Stora salongen på Lennartsnäs
Smärre ytskador