Knivskida samt kukri 1900-tal
2018-06-23
554505
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
KNIV, Kukri, 1900-talets första hälft, Nepal, handtag av horn med mässingsdetaljer, avslut i form av lejonmaskaron, skida av rutmönstrat läder, med plats för 2 mindre knivar, SKIDA, för kukri, vitmetall med steninläggningar, rikligt ornerad, knivarnas längd 7 respektive 23,5 cm, total längd 26,5 cm
Knivblad med korrosion, skida med bucklor