Anders Udd
2018-06-17
553204
| Klubbat belopp | 1 300 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
ANDERS UDD (född 1958): The cottage, signerad och numrerad Anders Udd, 7/50, giclee print, bildmått 38x40 cm.
Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. Han kan beskrivas som en klassisk realistisk målare. Han utgår från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen har en central betydelse för att skapa stämningsläget, kontemplation, ett fruset ögonblick innan något händer.