Såssnipa Kina 1700-tal Famille rose
2018-06-07
550702
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SÅSSNIPA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, europeiserande dekor i emaljfärger, järnoxid samt guld, invändigt med fleur de lisbård, längd ca 18,5 cm
Hänkeln med spricka, smärre glasyrnagg