Tekanna porslin 1700-tal Famille rose
2018-06-07
550685
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, mandarinporslin, dekor av medaljong med figurscen i emaljfärger, järnoxid samt sepia, höjd ca 10 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Slitage, lock saknas, två borrhål vid pipen