Edward Hald takarmatur Orrefors

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors, 1930-tal, stomme i patinerad mässing, glaskupa och fyra glasskivor i orange glasmassa med graverad och blästrad geometrisk dekor, fyra ljuspunkter, höjd 85, kupans diameter 51cm

LITTERATUR
Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 107 samt Otto Schulz (red), Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1932, bild s. 180.

nagg

549971

2018-06-05