Stor Ravennavas Sven Palmqvist Orrefors 1965

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SVEN PALMQVIST (1906-1984), vas "Rand", Orrefors 1965, Ravenna, rund med indragen mynning, dekor av ränder i mörkblått mot grönskimrande fond, signerad ORREFORS Ravenna Nr 2728 Sven Palmqvist, höjd ca 21 cm, diameter ca 18,5 cm

HISTORIK: 1963 presenterade Sven Palmqvist en serie skålar och vaser som var en variant av hans Ravennateknik från 1948. Formerna och dekorerna var nya och utgjordes av ränder, kvadrater och cirklar. Produktionen blev liten och pågick i några år till och med 1967.

Smärre repor undertill

549949

2018-06-05