Stekfat och tallrikar Kina 1700-tal
2018-06-03
549883
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
STEKFAT, TALLRIKAR, 5 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med sampan vid palats i underglasyrblått, emaljfärg, järnoxid samt guld, diameter ca 22, fatets längd 42 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Stekfatet ej färdigdekorerat utan endast med dekor i underglasyrblått, nagg, tallrikarna med nagg samt kantretuscher