Skålfat Kina
2018-06-03
549835
| Klubbat belopp | 400 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, centrumdekor av drake med den brinnande pärlan i emaljfärger, järnoxid samt guld, brättet med lotusslingor, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 30 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Smärre färgbortfall