Tekanna Kina 1700-tal
2018-06-03
549727
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av figurer vid trädgårdsport i emaljfärger, järnoxid samt guld, fleur de lisbård, lock i silver, höjd ca 12 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Senare lock