Verner Panton
2018-05-31
548813
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 12 000 SEK |
VERNER PANTON, matta, handknuten, signerad V.P, Marocko, ca 295x209 cm
Mattorna tillverkades från ca 1974 och ett par år framåt av Mira-X, under Verner Pantons levnad. Det fanns ca tio olika mönster, de flesta bara i enstaka exemplar. Mönstren gjordes i multicolor, beige och i brunt/cognac som denna. Baksidan med spår av två etiketter
PROVENIENS
Privatbostad i Lund där vardagsrummet inreddes av en dansk arkitekt helt i detta mönster och färgsättning med textiler från Mira-X, ca 1976-77.
Ställvis något slitage, något smutsig, obetydliga fläckar