Autografsamling ca 5000 st i 13 album

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

STOR SAMLING AUTOGRAFER - ANTONS VORKALIS. Ca 5000 autografer i 13 volymer (registerband i 2 exemplar ingår även).
Stor samling autografer, teckningar, fotografier, visitkort m.m. från omkring 5000 olika personer, skrivna eller monterade på ca 3900 A4-ark, och samlade i 13 volymer inbundna i röda halvmarokängband + 2 register-volymer.

Samlingen är skapad under perioden 1971-1990 och innehåller bidrag från Nobelpristagare, konstnärer, dirigenter, operasångare, pianister och andra musiker inom olika genrer, politiker (svenska och utländska), regissörer, tonsättare m. fl.
Registret inordnat i dels dessa (förutom konstnärer) kategorier och dels ett alfabetiskt generalregister.

I registret finns även en avdelning över mer utarbetade konstnärliga bidrag, som teckningar, akvareller, musiknoter och annat från konstnärer, författare, musiker och andra, exempelvis Hans Arnold, Olle Bonnier, Jan Brazda, Gunnar Cyrén, Peter Dahl, Siri Derkert, Elis Eriksson, Gunnar de Frumerie, Gunnar Harding, Helga Henschen, Ulrika Hydman-Vallien, Arne Jones, Lena Cronquist, Erland Cullberg, Olle Kåks, Lisa Larsson, Ulf Linde, Tyra Lundgren, Endre Nemes, Lars Norrman, Acke Oldenburg, Erik Olsson, Madeleine Pyk, Lennart Rodhe, Ragnar Sandberg, Eugen Semitjov, Timo Solin, Laris Strunke, Ardy Strüwer, Sven Bertil Taube, Henrik Tikkanen, Ulf Wahlberg, Harald Wiberg, Iannis Xenakis, Petter Zenström och Tommy Östmar.

I en annan registeravdelning upptas fotografier (porträtt), vanligen signerade, bl.a.: Barbro Alving, Heidi von Born, Sammy Davis, Indira Gandhi, Nicolai Gedda, Montserrat Caballé, Helmut Kohl, Zarah Leander, Olof Palme, Augusto Pinochet, Frank Sinatra, Isaac Stern, Inga Tidblad och Liv Ullman.

Andra kategorier är:

Nobelpristagare: Hannes Alfvén, Joseph Brodsky, Subrahmanyan Chandrasekhar, Milton Friedman, William Golding, Eyvind Johnson, Arno Penzias och Patrick White.

Politiker: många svenska från perioden, men även många utländska, exempelvis Yassir Arafat, P. W. Botha, Tito, Boris Jeltsin, Henry Kissinger, Helmut Kohl, Robert McNamara, Melina Mercouri, Augusto Pinochet, Ronald Reagan, Margaret Thatcher och Simon Wiesenthal.

Dirigenter: Claudio Abbado, Herbert Blomstedt, Antal Dorati, Sixten Ehrling, Charles Farncombe, Gilbert Kaplan, Rafael Kubelik, Zubin Meta, Esa-Pekka Salonen, Georg Solti m. fl.

Operasångare: Montserrat Caballé, José Carreras, Placido Domingo, Nicolai Gedda, Barbara Hendricks, Sylvia Lindenstrand, Birgit Nilsson, Luciano Pavarotti, Ingvar Wixell m. fl.

Pianister: Keith Jarrett, Käbi Laretei, Roland Pöntinen, Murray Perahia m. fl.

Tonsättare: Gunnar Bucht, Sven Erik Bäck, David Börtz, Eberhard Eyser, Gunnar de Frumérie, Maurice Karkoff, Erland von Koch, Per Nörgaard, Luigi Nono, Krysztof Penderecki, Moses Pergament, Alfred Schnittke, Edvard Tubin, Iannis Xenakis m. fl.

Regissörer: Hans Alfredsson, Ingmar Bergman, Bernardo Bertolucci, Mel Brooks, Francis Coppola, Hasse Ekman, Werner Herzog, Richard Lester, Roman Polanski, Povel Ramel, Volker Schlöndorf, Andrej Tarkovskij, Mai Zetterling, Fred Zinneman m. fl.

Proveniens: Antons (Anton) Vorkalis (1909-1995) kom till Sverige från Lettland, där han arbetat som direktör för ett bryggeri, 1944 och anställdes av Pripps. Han medarbetade i flera lettiska föreningar och samlade konst, frimärken och autografer.

En pdf på registret skickas gärna på begäran.

Se text

547155

2018-06-19