Plaketter Kina
2018-05-26
547068
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
PLAKETTER, 2 st., porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, dekor av figurscener i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi med sigill, botten med märke, diameter ca 16-19 cm
Smärre slitage, den större med mindre retusch vid brättet