Ur Rubens Medici-svit utgiven 1710

Klubbat för:

50 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

UR LA GALLERIE DU PALAIS DU LUXEMBOURG PEINTE PAR RUBENS, DESSINÉE PAR LES S.RS NATTIER, ET GRAVÉE PAR LES PLUS ILLUSTRES GRAVEURS DU TEMPS, 20 blad, utgivna 1710 av Gaspard Duchange (1662-1757) efter Paul Peter Rubens målningar, tecknade av Jean-Baptiste Nattier (1678-1726) och Jean Marc Nattier (1685-1766), samt Anthon van Dycks porträtt av P. P. Rubens, graverade av olika samtida gravörer, kopparstick, varierande format, ca 50 x 23, 50 x 35, 50 x 80 cm, monterade i äldre svärtade och förgyllda ramar, numrerade med bläck N:o 1-25 (saknas 2-3, 8, 17, 24).

PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
kapten greve Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908) gift med Olga Anna Margareta af Nordin (1847-1895)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 101, delvis avbildad i Gröna salongen på Aske
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 347 & 349, omnämnd och delvis avbildad i interiör från Matsalen på Lennartsnäs slott

Målningarna, som gravyrerna utfördes efter, beställdes 1622 från Paul Peter Rubens av Marie de Medici. Hon var änka till Henri IV, målningarna var avsedda för väggarna i Palais du Luxembourg, och de skildrade Maries liv. Ursprungligen skulle ytterligare en serie målningar skildra Henri IV:s liv, dessa blev dock aldrig utförda. Målningarna är nu inrymda i Louvren och bidrog till att introducera Rubens konst till Frankrike.

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Blekta, ställvisa fläckar, ej examinerade utan ramar

546874

2018-06-18