Inuitföremål
2018-05-30
546774
| Klubbat belopp | 300 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
INUITFÖREMÅL 2 dlr, 1800-tal, den ena föreställer möjligen en släde, ben, största mått ca 9 cm
Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.