Buddha
2018-05-30
546769
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
BUDDHA, Thailand,1800/1900-tal, förgylld brons, rörlig del bakom figuren, höjd ca 19,5 cm.
Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.
Bruks och åldersrelaterat slitage.