Verdure tapet

Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet
Verdure tapet

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

TAPET, verdure, sannolikt fransk, landskap med grönskande träd, blommor och påfågel, 272 cm + uppsydd bård 21 cm, totalhöjd 293 cm, bredd ca 340 cm

PROVENIENS
Inköpt på 1930-talet av keramikern Nils de Barck till hans slott Saint Amande-en-Puisaye i Loiredalen i Frankrike, vidare i arv till dottern Jacqueline Bonde som 1983 flyttar till Sverige, vidare i arv till nuvarande ägare

För konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se

Blekt, skador

546452

2018-06-18