Slaglåsgevär Lennartsnäs
2018-06-12
546394
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
SLAGLÅSGEVÄR, franskt, dubbelpipigt, lås signerade Aubron A Nantes, halvstock i valnöt med skuret odjurshuvud på kolven, nätskuren kolvhals i form av fiskfjäll, stålbeslag, kaliber 15 mm, längd 132,5 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Slitage, rost, ett beslag saknas, stocksprickor, en hane stannar ej i spänn, senare laddstock