Spegelar empire

Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire
Spegelar empire

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SPEGLAR, 1 par, empire, sannolikt av Jonas Frisk (J.F. spegelmakare i Stockholm 1805-23), delvis träskuren dekor samt i pastellage och bly, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierade glas, vardera ca 222x 107 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Slitage, sprickor, smärre dekorbortfall

546316

2018-06-12