Terrin Lennartsnäs

Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs
Terrin Lennartsnäs

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

DEN KONGELIGE PORCELAINSFABRIK, "Flora Danica", terrin med lock, Köpenhamn 1969-73, modellnummer 3562, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld kantbård, grenformad lockknopp och hänklar med blommor, märkt Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått, terrinens höjd 23, längd 31 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

546229

2018-06-12