Illuminerade figurer med planscher av von Wright

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

SVENSK ZOOLOGISK KLASSIKER (2). NILSSON, SVEN. Illuminerade figurer till Sveriges fauna. I-II. Lund 1829-40.

Folio (250x190 mm). 200 delvis handkolorerade litograferade planscher Wilhelm von Wright - Magnus von Wright - Magnus Körner (alla, ibland delvis missfärgade av text, 1 plansch med brunfläck i övre del, 1 plansch med fuktfläck i marginal, i övrigt något småfläckad, förordet [2 blad] med bortskurna marginaler, några textblad med hörnskador och smärre marginalrevor, ett blad med lagningar, enstaka brunfläckar, delvis missfärgade av planscher). Litograferat titelblad daterat Lund Mars 1832 saknas i del I och prenumerationsförteckning saknas i båda delar.
Senare hfrbd från tidigt 1900-tal, rikt guldornerade ryggar med fyra upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskurna (Hedberg, Stockholm). 2 vol.

Del I med pl. 1- 7 av Wilhelm eller Magnus von Wright. Tryckt titelblad daterat Lund 1832, dedikation (2 blad, odaterat), förord (2 blad, daterat Stockholm 1829), förord (2 blad, odaterat), systematisk indelning (3 blad). Prenumerationsförteckning saknas.

Del II tryckt titelblad daterat Lund 1840, dedikation till kronprins Oscar (1 blad, odaterat), dedikation till kronprins Oscar (2 blad, odaterat), förord (1 blad, daterat Lund juni 1840), systematisk indelning (3 blad).
Prenumerationsförteckning saknas.
I övrigt all text till planscher.

Lindberg, Swedish books, 63.

See text

546109

2018-06-19