Pfeiffer Magasin för blomsterälskare 1803-09

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

Magasin för blomster-älskare och idkare af trägårds-skötsel. Utg. J. A. Pfeiffer. Text (Olof Swartz). Stockholm (C. Delén) 1803 - (1809).

4:o. (2), (1)-7, (1 blank) + (36, textblad till planscherna). 36 delvis handkolorerade graverade planscher (alla,1 okolorerad, några få något småfläckade, ett textblad fläckat och med reva i marginal,1 textblad med lagning i marginal, ett med lagning som tangerar texten).
Senare brunt hfrbd, något nött, guldornerad blekt rygg. Ett textblad fuktfläckat. delvis brunfläckad text, 1 textblad m. liten lagad marg.reva.

Krok, 2, s. 573. Lindberg, Swedish Books 56. Ej i Nissen.

Denna vackra blomsterbok utgavs av Johan August Pfeiffer (1777-1842) som själv ritade 27 av planscherna. Övriga konstnärer var bl.a. J. A. Palmstruch, O. Venus och J. G. Ruckman.
Den kom ut i 12 delar där varje del / häfte innehöll 3 planscher.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Se text

545994

2018-06-19