Arabisk handskrift 1800-tal med Mekka och Medina

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

7 000 SEK

ARABISK HANDSKRIFT, delar av Koranen, troligen tidigt 1800-tal.

Liten 8vo. Totalyta ca 180 x 115 mm, textyta ca 110 x 60 mm. Omfattande ca 110 blad (ej hela Koranen, endast olika suror, både ottomanska och arabiska). Mot slutet senare handskrift av annan hand, möjligen en bönbok.
Text i svart tusch, med röda markeringar och punkter i guld, inom ram med guld och rött. Två tiitelblad med dekorerat ramverk i blått, rött, rosa och guld, 1 uppslag med två miniatyrer över Mekka och Medina (några småfläckar, även i marginal).
Flera blad loss, mest i slutet, flera med lagningar, någon med pappersförlust i marginal, sista bladet med lagning och förlust, 1 blad nedskuret, revor längs ramarna på något blad. En del marginalanteckningar med arabisk skrift.
Samtida grönt klaffband i skinn, pärmar med gulddekor (nött, fläckar). Liten senare bibliotekslapp på insidan av pärmen.

Se text

545963

2018-06-19