Strindberg 10 brev / kort till Gustaf Jansson

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

STRINDBERG, AUGUST (1849-1912). 10 egenhändigt skrivna och undertecknade brev med kuvert, samt 2 brevkort, samtliga ställda till författaren Gustaf Jansson. 1 av breven tillsammans med ett visitkort, egenhändigt skrivet av Strindberg, ej undertecknat.

Breven i liten oktavo (180x115 mm). Daterade mellan 1900 och 1906, flera odaterade. Kuvert medföljer, 5 kuvert frankerade och stämplade, 1 tomt egenhändigt skrivet kuvert.
Några småfläckar, breven vikta, 1 kort med bläckfläck, kuverten solkade och något fläckade.

Breven rör bl.a. privata frågor, inbjudan, julhälsning, rådfrågor om kontrakt med Gernands bolag, litterära frågor, om rum på Runmarö etc. Flertalet 1 sida med några rader, några längre.

"Finns det något att hyra på Runmarön? Men eget hem, par rum och kök. Här är för mycket --- Har du sett om mina kräftor trifvas i Nore Hemträsk?"

"Tack för din bok! Jag har läst den mitt igenom, följaktligen med intresse och nöje."

Ej i Strindbergs brev.

Samt:
STRINDBERG, AUGUST. Ordalek och småkonst. Stockholm, 1905.
Med dedikation till Gustaf Jansson på försättsbladet "vänligen från August Strindberg" (Nött samtida band, vissa fläckar, inlagan loss från bandet, försättsbladet löst, utan 3:e sången i Holländaren).

STRINDBERG, AUGUST. Nya svenska öden. Stockholm, 1906.
Med dedikation till Gustaf Jansson på försättsbladet "vänligen författaren". (Nött samtida band).

J. Gustaf A. Janson (1866-1913), svensk författare, far till Gösta Gustaf-Janson. Han bodde, precis om Strindberg, en tid på Karlavägen 40.

2 volymer, 12 brev/ kort.

Se text

545747

2018-06-19