Soffa sengustaviansk tillskriven Ephraim Ståhl

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, armlänen med lejonhuvuden och akantushölstrade tassfötter, sidostycken med kymationbård och pärlstav, lösa stoppade sitt- och ryggdynor, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, bemålad och förgyllda, längd 245, sitthöjd 40 cm

PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
Olga Anna Margareta af Nordin (1847-1895) gift med kapten greve Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 101f, avbildad i Gula salongen på Aske samt omnämnd som salongsgrupp med baljfåtöljer signerade av Ephraim Ståhl
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 348f, avbildad i interiör från Stora salongen på Lennartsnäs slott

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage, färgbortfall

545736

2018-06-18