Tallrikar skeppet Götheborg Kina
2018-05-26
545591
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TALLRIKAR, 4 st., porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), varierande dekor i underglasyrblått, diameter ca 22-23 cm
HISTORIK: Troligen från skeppet Götheborg som förliste 1745
Nagg, sprickor, en tallrik med lagning