Ljuskrona Karl Johan
Klubbat för:
25 000 SEK
25 000 SEK
LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, doserade kedjeglas, kronringen med pressade blomornament, ljusarmar i form av fabeldjur, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 106, diameter 77 cm
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Smärre kompletteringar och nagg, sparljuset borrat, monterad för el
544430
2018-06-18