Ljuskrona Karl Johan

Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan

Klubbat för:

25 000 SEK

25 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, doserade kedjeglas, kronringen med pressade blomornament, ljusarmar i form av fabeldjur, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 106, diameter 77 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre kompletteringar och nagg, sparljuset borrat, monterad för el

544430

2018-06-18