Assietter Kina 1700-tal
2018-05-18
544370
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
ASSIETTER, 8 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder och tall i underglasyrblått, taggbård i kälningen, brättet med bård, diameter ca 19 cm
Nagg, två med lagningar, enstaka sprickor kan förekomma