Bengt Lindström, Vakthunden
2018-05-19
544335
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 70 000 SEK |
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Vakthunden 1967, signerad Lindström, olja på duk, ca 89x116 cm.
PROVENIENS:
Målningen har sedan tidigt -70 tal varit i ägo hos Bankdirektören och Galleristen
Olof Storsten, som var personlig bekant med Bengt Lindström.