Pilgrimsflaska Kina
2018-05-17
544156
| Klubbat belopp | 900 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-tal, med hänklar i form av salamandrar, dekor av medaljong med fågel vid bambu och pion i underglasyrblått, lotusslingor, höjd ca 21 cm
Nagg, kantretusch, halsen med spricka